Historia dokumentów kolekcjonerskich w Polsce jest krótka, ale burzliwa. Te topowe firmy stosują poliwęglanu zamiast PCV, graweru laserowego, mają wszystkie zabezpieczenia łącznie z farbą OVI, kingramami, elementami MLI/CLI. Warto jednakże mieć na uwadze, że nie wszystkie firmy na rynku oferują produkty dobrej jakości. Z tego powodu koniecznie warto zweryfikować recenzje przed zakupem!
Topowe firmy stosują poliwęglan - ten sam materiał, z którego robione są oryginalne dokumenty. Jest to właśnie ten materiał który dźwięczy „metalowo" gdy upuści się dokumenty na blat stołu. Poliwęglan to specjalny materiał, który jest sztywniejszy od typowego PCV, ciężej się wygina, słabiej czuły na temperaturę.
Ta metoda sprawia, że dane są elementem struktury dokumentu, a nie tylko drukiem na jego powierzchni. Lepiej wydać nieco dodatkowych pieniędzy, ale posiadać dokument, który nie zniszczy się po tygodniu.
Jak przejedziesz palcem po wierzchu dokumentu - jak czujesz drobniutkie nierówności w miejscach gdzie są dane, to prawdopodobnie mamy do czynienia z grawerowaniem laserowym. Co ciekawsze, pod właściwym kątem grawerowane elementy wykazują przeważnie subtelnie metaliczny odblask, który jest nieosiągalny do zdobycia przy stosowaniu standardowego druku. Nadruk UV to taki bajer, który widać tylko pod światłem UV. Po skierowaniu światła na dokumentu taką lampą, muszą ukazać się inne elementy, takie jak oznaczenia, napisy czy wzory, które są niedostrzegalne w normalnym świetle.
Następną ważną cechą dokumentów premium są elementy tłoczone, które da się wyczuć dotykiem. Dobry dowód kolekcjonerski musi mieć: Elementy wyczuwalne (np. tarka na miniaturze fotografii). Zawodowe dokumenty kolekcjonerskie posiadają elementy, które modyfikują swój wygląd w zależności od kąta obserwacji. Te profesjonalne zabezpieczenia są cechą typową premium dokumentów kolekcjonerskich i trudno je sfałszować przy zastosowaniu słabych metod produkcji. Popatrz się drobnym detalom, takim jak mikrodruk, tło dokumentu czy elementy graficzne. Kiepskie falsyfikaty albo w ogóle nie mają nadruku UV, albo jest on wykonany niestarannie.
więcejej tutaj
W naszym prawie jazdy czy dowodzie osobistym szczególnym elementem jest okienko posiadające oznaczenie PL lub datę obowiązywania. To jeden z bardziej skomplikowanych do wykonania elementów, przez co wiele tanich dokumentów kolekcjonerskich albo w wcale go nie posiada, albo jest on wyprodukowany w sposób podstawowy, bez efektu 3D. Najwyższej jakości dokument kolekcjonerski to nie tylko zbiór indywidualnych zabezpieczeń, ale ich harmonijna jedność. Skieruj koncentrację, czy różne elementy dokumentu są ze sobą spójne, czy też część wydają się dołączone "na gwałt" lub odstawać standardem od innych. Dokumenty kolekcjonerskie najwyższej jakości posiadają prawidłową ciężar i grubość, zbliżoną do oryginałów.
Rzetelni dostawcy zwykle z radością zaprezentują Wam te wszystkie detale, bo są dumni ze swojej roboty. Lepiej odczekać 24 godziny więcej, ale dostać zdjęcia finalnego dokumentu, nim zostanie przesłany. Wymienione 10 cech to podstawowe wyznaczniki, które pomogą Ci rozróżnić prawdziwie premium produkt od słabego podróbki. Warto wiedzieć, że dokumenty kolekcjonerskie to ciekawe gadżety, a ich jakość natychmiastowo wpływa się na satysfakcję z ich kolekcjonowania.